لیوار

در لغت نامه دهخدا در مورد کلمه لیو چنین آمده است : «یکی از نامهای خورشید است (برهان) از نامهای نیراعظم (جهانگیری)، آفتاب ای ساقی مه روی در انداز و مرا ده زان می که زرش مادرش و لیوش پدر آمد».
لیوار یکی از قدیمی ترین آبادی های مرند محسوب می شود و یکی از معروفترین و قدیمی ترین روستاهای بخش یامچی می باشد. این روستا در یک دشت وسیع قرار گرفته است.
چنانکه فضل الله همدانی وقتی از منطقه مرند سخن به میان می آورد تنها به ذکر نام چند قریه اکتفا می کند که از جمله زنوز، جواش، هرزند و لیوار می باشد. از متن کتاب وقف نامه ربع رشیدی مربوط به رشیدالدین فضل الله همدانی بر می آید که این روستا در مسیر جاده ارتباطی واقع بوده است. در این کتاب شارع(راه اصلی) بین قریه لیوار و مزرعه خرمشاه ذکر شده است. وجود کول خانه ها در لیوار نشانگر آثار تمدن ایرانی دوره های ماد است. در قبرستان این روستا قرچ های سنگی وجود داشته است.
لیوار(لووار) یکی از طوایف قدیمی ترکی میباشد که از بازماندگان امپراتوری سوار ترک میباشند، این روستا زادگاه عارف و شاعر دوره اواخر قاجار ملاباقر لیواری می باشد. مقبره این شاعر در قبرستان قدیمی قرار دارد. لیوار دارای مردمانی شجاع و دلیر است.
نام تجاری لیوار در سال ثبت شده و دوغ ساده بدون گاز اولین محصول تولید شده از گروه محصولات لیوار بوده که در اردیبهشت سال ۱۳۸۸ تولید شد، سپس در سال ۱۳۸۹ پنیر سفید لیوار و پنیر خامه ای لیوار تولید و یه سبد محصولات اضافه شد و در تابستان سال ۱۳۹۱ پنیر خامه ای سبزیجات و در پاییز سال ۱۳۹۲ پنیر پروسس لیوار نیز تولید شد.
در سال ۱۳۹۱ برای افزایش سهم بازار دوغ لیوار این شرکت ۴ نوع دوغ طعم دار با طعم های کاکوتی، آویشن، خیار و ترخون تولید و روانه بازار کرد که با استقبال خوب مصرف کنندگان روبرو شد.
محصولات لیوار به دلیل داشتن کیفیت ثابت و یکنواخت در تولید هموراه در بین مصرف کنندگان از جایگاه ویژه ای برخورد بوده و می باشد.
این شرکت در حال حاضر با توزیع محصولات خود توسط شرکت صفاپخش در استان تهران و دیگر استان های کشور به دنبال گسترش هر چه بیشتر حضور خود در بازار می باشد.